9437962498,9937541724
kse.dani2@gmail.com

MECHANICAL ENGINEERING

KEONJHAR SCHOOL OF ENGINEERING , KEONJHAR

DEPT. OF MECHANICAL ENGINEERING

TIME TABLE     3RD  SEM

MECHANICAL (SECTION-A)

TIME/DATE

10:00 – 10:55

10:55 – 11:50

11:50 – 12:45

12:45 – 01:40

01:40 – 02:15

02:15 -03:10

03:10 – 04:05

04:05 – 05:00

MON

SOM

EM

TE-I

LIBRARY-A2

   

      B

 

 

R

 

 

E

 

 

A

 

 

K

Work shop-A2

ME-A1

TUE

MATH-III

  SOM

EM

TE-I

TE-I

SOM

LIBRARY-A1

WED

TE-I

SOM

 MATH-    III

EM

MATH-III

EM                    

LIBRARY-A2

THE

SOM

TE-I

MATH-III

EM

WORK SHOP-A1

ED-A2

FRI

ED – A1

ME – A1

ME LAB – A2

MATH-III

WORK SHOP –A1

SAT

WORK SHOP – A2

LIBRARY-A1

ED-A1

ED – A1

ME LAB-A2

                   

 

                                                                 MECHANICAL (SECTION-B)

 

TIME/DATE

10:00 – 10:55

10:55 – 11:50

11:50 – 12:45

12:45 – 01:40

01:40 – 02:15

02:15 -03:10

03:10 – 04:05

04:05 – 05:00

MON

ED – B1

Math-III

 

B

 

 

R

 

 

E

 

 

A

 

k

SOM

EM

TE-I

ME Lab - B2

TUE

Work shop – B2

WORK SHOP –B1

ME Lab-B1

LIBRARY-B1

ME - B2

WED

Work shop - B1

Work shop – B2

ED - B2

LIBRARY-B2

ED-B1

THE

ME - B1

MATH-III

SOM

TE-I

EM

ED - B2

FRI

TE-I

EM

SOM

MATH-III

SOM

TE-I

LIBRARY

SAT

SOM

TE-I

EM

MATH-III

EM

MATH-         III

LIBRARY

                   

 

 

3RD  SEM SUBJECT & FACULTY :-

 

  1. ENGG. MATH – III                                                            :-  Mr.BIJAY KUMAR BEHERA
  2. STRENGTH OF MATERIAL                               :-  Er. DEBABRATA SAHOO
  3. ENGINEERING MATERAL                                :-  Er. MOHESH CHANDRA PATTNAIK
  4. THERMAL ENGINEERING – I                          :-  Er. PARESH KUMAR ROUT
  5. MECHANICAL ENGINEERING DRAWING  :- Er. DEBABRATA SAHOO
  6. MECHANICAL ENGINEERING LAB               :-  Er. PARESH KUMAR ROUT
  7. WORK SHOP PRACTICES – II                          :-  Er. SUJIT KUMAR MAHANTA

 

KEONJHAR SCHOOL OF ENGINEERING , KEONJHAR

DEPT. OF MECHANICAL ENGINEERING

TIME TABLE      5TH SEM

SECTION ‘ A ’

 

DATE/TIME

10:00 – 10:55

10:55 – 11:50

11:50 – 12:45

12:45 – 01:40

01:40 – 02:15

02:15 -03:10

03:10 – 04:05

04:05 – 05:00

MON

ES

MD

PT

AT

 

B

 

 

R

 

 

E

 

 

A

 

K

GROUP ‘ A1 ’ – HEAT & POWER LAB

GROUP ‘ A2 ’ – TOM LAB

LIBRARY

TUE

OOCP

ES

MD

PT

GROUP ‘ A2 ’ - HEAT & POWER LAB

GROUP ‘ A1 ’ - TOM LAB

LIBRARY

WED

AT

OOCP

ES

MD

GROUP ‘ A1 ’ - HEAT & POWER LAB

GROUP ‘ A2 ’ - TOM LAB

LIBRARY

THU

PT

AT

OOCP

ES

GROUP ‘ A2 ’ - HEAT & POWER LAB

GROUP ‘ A1 ’ - TOM LAB

LIBRARY

FRI

MD

PT

AT

OOCP

GROUP ‘ A1 ’ - OOCP

ES

GROUP ‘ A2 ’ – PDT

SAT

GROOP ‘ A1 ’ - OOCP

GROOP ‘ A2 ’ - OOCP

GROUP ‘ A2 ’ - OOCP

 

TA

GROOP ‘ A2 ’ - TUTORIAL

GROOP ‘ A1 ’ - TUTORIAL

GROUP ‘ A1 ’ - PDT

 

 

 

 

SECTION ‘ B ’

 

DATE/TIME

10:00 – 10:55

10:55 – 11:50

11:50 – 12:45

12:45 – 01:40

01:40 – 02:15

02:15 -03:10

03:10 – 04:05

04:05 – 05:00

MON

GROUP ‘ B1 ’ – OOCP LAB

MD

 

B

 

 

R

 

 

E

 

 

A

 

 

K

AT

PT

ES

GROUP ‘ B2 ’ – TOM LAB

LIBRARY

TUE

GROUP ‘ B2 ’ - HEAT & POWER LAB

OOCP

PT

MD

ES

GROUP ‘B1’ - TOM LAB

LIBRARY

WED

GROUP ‘ B1 ’ – OOCP LAB

ES

MD

OOCP

AT

GROUP ‘ B2 ’ - TOM LAB

LIBRARY

THU

GROUP ‘ B2 ’ – OOCP LAB

AT

ES

PT

OOCP

GROUP ‘ B1 ’ - TOM LAB

LIBRARY

FRI

GROUP ‘ B1 ’ - OOCP

MD

PT

OOCP

ES

AT

GROUP ‘ B2 ’ – PDT

SAT

GROUP ‘ B2 ’ – HP LAB

GROOP ‘ B1 ’ – HP LAB

GROUP ‘ B1 ’ –TA

TA

GROUP ‘ B1 ’ - PDT

GROOP ‘ B2 ’  - TA

GROUP ‘ B2 ’ – HEAT &POWER LAB

 

 

 

5TH SEM SUBJECT & FACULTY :-

 

  1. ENVIRONMENTAL STUDIES                                               :-             Mr. JENAMANI SAHOO
  2. APPLIED THERMODYNAMICS                                                           :-             Er.IPSIT  SAIKRUPA
  3. PRODUCTION TECHNOLOGY                                                            :-             Er.DEBAJYOTI SAHU
  4. OBJECT ORIENTED COMPUTER PROGRAMMING                                :-             Er.SONALI LAYAK
  5. MACHINE DESIGN                                                                                     :-             Er. SUJIT KUMAR MAHANTA
  6. THEORY OF MACHINES AND MEASUREMENTS LAB      :-          Er.IPSIT  SAIKRUPA 
  7. HEAT POWER LAB                                                                :-          Er.DEBAJYOTI SAHU
  8. OBJECT ORIENTED COMPUTER PROGRAMMING LAB   :-          Er.SONALI LAYAK
  9. PROFESSIONAL DEVELOPMENT TRAINING                     :-          Mr. JENAMANI SAHOO